GünüBirlik Pokut Sal Turu – POKUT SAL YAYLA TURU

Karadeniz’in eşşiz doğa harikası ve yeşilin her tonunu içinde barındıran Çamlihemşin ilçemizin güzide yaylalarından  olan Pokut Sal Turu‘muza hoşgeldiniz. GünüBirlik Pokut Sal Yayla Turu‘muz boyunca hayırlı yolculuklar diler keyifli bir zaman geçirmenizi temenni ederiz. Rize’de tek ücretsiz rezervasyon imkanı sağlayan firmamıza yoğun ilginizden ötürü teşekkürü bir borç biliriz.

Rize Günübirlik Turlar‘da en uygun ve ekonomik fiyatlarımızla sizlerin hizmetinizdeyiz. Sizlerden aldığımız yorum destek ve şikayetlerinizle her yıl hizmet kalitemizi bir seviye üste taşıyoruz. Son model araç filomuz, deneyimli söför kadromuz ve yine de konusunda uzman tur operatörlerimizle sizlere hizmet vermenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bizleri tercih ettiğiniz için pişman olmayacaksınız.

Rize’den Sal Pokut yaylalarına doğru yola çıkıyoruz. Yol boyunca birçok kez mola verip vadiyi resimleyeceğiz. Sal Yaylasına geçip eğer şansımız varsa bulut denizini izleyeceğiz. Sal yaylasındaki etkinliğimizin ardından geldiğimiz patikanın tersi bir yoldan Pokut Yaylasını tepeden görecek şekilde bin bir renkli çiçeklerin arasından geziye devam ediyoruz.

POKUT SAL YAYLA TURUNA NASIL KATILABİLİRİM?

Yapmanız gereken şey 0552 456 50 53 numaralı telefondan rezervasyon yaptırmak. Tura katılmadan 24 saat öncesine kadar acentamıza uğrayarak ücretinizi ödeyebilirsiniz veya eft/havale/ mail order ile ödeme imkanı sunuyoruz sizlere. İptal durumunda 24 saat öncesine kadar tarafımıza bildirmeniz yeterli aksi halde iptal iade yapılmamaktadır. Unutamayacağınız anılar ve fotoğraf kareleriniz olacak turlarımızda sizleri ağırlamaktan onur ve mutluluk duyarız.

Kalkış Saati:

Rize’den: 08.00 – 17.30
Trabzon’dan: 07.00 – 18.30
Tel No: +90 552 456 50 53

 

NOT: Günübirlik Turlarımız Rize ve Trabzon Kalkışlıdır. Trabzon Kalkışlı Tur Fiyatı ve Bilgisi İçin Bizlere Ulaşın.

Rize Merkez Kalkışlı Pokut Sal Turu Ücreti Kişi Başı ? TL

TURA DAHİL OLANLAR

– Ulaşım
– Müze girişleri ve Ören Yeri Girişleri
– Rehberlik Hizmeti

TURA DAHİL OLMAYANLAR

– Yemek
– Ayder Milli Park Giriş Ücreti

– Tur Başlangıç Saati : 09:00
– Tur Bitiş Saati : 19:00

Turlarımız Rize Merkezdeki ofisimiz önünden sabah saat 09:00 ‘ da hareket edecektir. Turumuzun aksamaması için lütfen 08:45’de acentemizin önünde olmanızı rica ederiz.

POKUT YAYLASINDA GEZİLECEK YERLER

Rize Çamlıhemşin’de yer alan Pokut Yaylası oldu. Pokut Yaylası dünya gözüyle görülebilecek en güzel yerlerden birisi bana göre. Öyle bir güzelliğe sahip ki, gördüğüm manzaralar karşısında bu kadarı da gerçek olamaz diye defalarca düşündürdü.

Karadeniz yaylalarında hava durumu gün içerisinde bile değişkenlik gösterdiğinden; Pokut Yaylası’na çıksanız bile sisten dolayı manzarayı göremeyebilirsiniz. Bundan dolayı Pokut Yaylası‘na en az 2 gün ayırmanızı öneririm.

Ben ilk çıktığımda sisten dolayı hiçbir şey gözükmüyordu. Yani 10 metre önümüzü bile göremiyorduk. Akşama doğru sislerin açılmasıyla o inanılmaz manzarayı görebilme şansım oldu. Zaten gördüğüm manzaranın etkisiyle 1 gün kalmayı düşünürken 3 gece kaldım Pokut Yaylası‘nda.

Pokut Yaylası Ulaşım

Pokut Yaylası Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunuyor. Bu yüzden önce Çamlıhemşin‘e ulaşmanız gerekecek. Çamlıhemşin’e ulaştıktan sonra Şenyuva’ya gitmeniz lazım. Şenyuva’da Çinçiva Kafe’nin az ilerisinde sol tarafta Pokut Yaylası yol ayrımını göreceksiniz. O yol ayrımından sapıp, yolu takip ederseniz sizi Pokut Yaylası’na çıkaracaktır.

Pokut Yaylası’na giden yol baya dik ve toprak bir yol olduğundan altı yüksek bir araç ile çıkmanız daha iyi olacaktır. Biz çıkarken yolda kalmış araçlara rastladık. Hava yağmurluysa eğer normal binek araçla çıkmaya kalkışmayın.

Ben Pokut Yaylası’na ulaşmak için Şenyuva’daki yol ayırımından otostop çektim ve beni alan araç ile birlikte çıktım. Karadeniz’de otostop çok rahat ve güvenli. Aracınız olmasa dahi çok rahat bir şekilde yaylalara çıkabilirsiniz.

Pokut Yaylası Kamp

Normalde Pokut Yaylası’nda kamp yapmak yasak. Yayla halkı da kamp yapanlara pek sıcak bakmıyor. Yine de kamp yapmak isterseniz Pokut Yaylası’nı yukarıdan gören bir tepe var. Oraya tırmanıp kamp yapabilirsiniz. Biz 3 gece boyunca orada kamp yaptık. Yemek olayını da aşağıdaki Doğa Konukevi‘ne giderek hallettik. Duş veya tuvalet ihtiyacınızı da aşağı taraftaki pansiyonlara rica ederek giderebilirsiniz.

Yanınızda su taşımanıza gerek yok. Karadeniz’de hemen hemen her yerde temiz su temin edebilirsiniz.

Pokut Yaylası yazın bile üşütecek derecede soğuk olabiliyor. Onun için yanınıza en azından bir yazlık tulum almayı ihmal etmeyin. Geceleri hava baya bir soğuyor.

Pokut Yaylası Konaklama

Pokut Yaylası‘nda pansiyonda konaklamak istiyorsanız 2-3 tane alternatifiniz olacak. Bu pansiyonların tümü oradaki aileler tarafından işletiliyor. Biz Doğa Konukevi‘ne uğramıştık, Pokut’u panoramik olarak gören bir manzaraya sahip. 2 tane Gürcü kadın tarafından işletilmekte.

Yemekleri tamamen oraya özgü ve çok lezzetli. Senelerdir içtiğim yayla çorbasının en lezzetli halini orada içtim diyebilirim. Kahvaltı olarak da ev yapımı reçel, bal, muhlama, peynir ve sebzeler yer alıyor. Kahvaltısını da denedik baya doyurucu ve lezzetliydi.

Bir diğer alternatif ise daha aşağı taraflarda yer alan Plato’da Mola. Burası direk ormanı ve dağları gören bir konuma sahip. Bahçesinde çok tatlı ve fotojenik bir salıncak var. Pansiyonda yaklaşık 10 oda var. Ben Plato’da Mola’yı deneyimlemedim ama burada kalan arkadaşlarım da çok memnun kalmışlardı.

Pokut Yaylası Yapılacak Şeyler

1. Yaylanın muhteşem manzarasına karşı muhlama yiyebilirsiniz.

2. Yaklaşık 3-4 km uzaklıktaki Sal Yaylası’na yürüyüş yapabilirsiniz.

3. Kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz pınara gidip buz gibi suyu direk kaynağından içebilirsiniz.

4. Aşağı taraflarda yer alan bir pansiyon olan Plato’da Mola’ya uğrayıp, bahçesindeki salıncakta sonsuzluğa karşı sallanabilirsiniz.

5. Kondisyonunuza güveniyorsanız 15 km uzaklıkta yer alan Hazindak Yaylası’na yürüyüş yapabilirsiniz.

Pokut Yaylası’na Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

* Yaz mevsiminde gidiyor bile olsanız yanınıza kesinlikle bir yağmurluk alın.

*Sağlam bir trekking ayakkabısı ve yedek çorap almayı ihmal etmeyin.

*Büyük sırt çantanıza veya bavulunuza istinaden yanınıza alacağınız ufak 15 litrelik bir çanta yakınlardaki yaylalara yaptığınız yürüyüşlerde işinize yarayacaktır.